AnnonsInlägget innehåller reklam genom annonslänkar för SF Anytime.

Omslag till Harry Potter och Halvblodsprinsen

Harry Potter och Halvblodsprinsen

  • 2009
  • 154 min
  • Familjefilm
  • Äventyr

Lord Voldemorts grepp hårdnar om både mugglar- och trollkarlsvärlden. Hogwarts är inte längre den trygga plats det en gång var, och Dumbledore måste förbereda Harry för det som väntar.

Passar från12 år

Officiell åldersgräns: från 11 år.

LäskighetOtäck för små barn

Inferi drar ner Harry i sjön, och Dumbledore dödas.

Studio

Gjord av Warner Bros. Pictures och Heyday Films.

Frågor och svar

Från vilken ålder passar Harry Potter och Halvblodsprinsen?
Vi bedömer att Harry Potter och Halvblodsprinsen passar från 12 år. Den officiella åldersgränsen i Sverige är 11 år.
Är Harry Potter och Halvblodsprinsen läskig?
Vi ger den 4 av 5 på vår läskighetsskala: otäck för små barn. Inferi drar ner Harry i sjön, och Dumbledore dödas.
Var kan man se Harry Potter och Halvblodsprinsen?
Den ingår i HBO Max och HBO Max via Prime. Den går att hyra på SF Anytime, Apple TV, Viaplay, Rakuten TV, Blockbuster och Prime Video. Kontrollerat 22 oktober 2026 för Sverige, med data från JustWatch.
Hur lång är Harry Potter och Halvblodsprinsen?
Harry Potter och Halvblodsprinsen är 154 minuter lång.
När kom Harry Potter och Halvblodsprinsen?
Harry Potter och Halvblodsprinsen kom 2009. Originaltiteln är Harry Potter and the Half-Blood Prince.

Gillade ni den här? Prova

Finns på 8 tjänster