Omslag till Scooby Doo's Ruskigaste Historier

Scooby Doo's Ruskigaste Historier

  • 2000
  • 90 min
  • Animerat
  • Komedi

Tycker du om spöken? Då får du inte missa dessa spökiga avsnitt som du får dela tillsammans med Scooby Doo och hans gäng. Här kommer fyra nya riktigt spökiga avsnitt. Spänningen byggs upp när gänget träffar på det stora spökskeppet i Försvinn spökskepp, med den rödhåriga piraten som kapten. Mystiska saker händer när kaptenen leder gänget till en bortglömd skatt. Skatten ska finnas på en dimmig och skräckinjagande ö. I Trubbel på slottet fortsätter de att leta efter den hemliga skatten men naturligtvis dyker det upp en massa kusliga figurer i deras väg. Gänget ska åka iväg på en rockkonsert men underliga saker händer på vägen och de hamnar i Den hemsökta herrgården. Slutligen så ska Scooby och gänget hämta ett arv på över en miljon dollar men för att få pengarna måste de tillbringa natten i ett ruggigt hus. I "En otäck natt med skräck är inte käckt" får vi reda på hur det kommer att gå.

Passar från6 år
LäskighetNågra skrämmande scener

Spökena dyker upp plötsligt i mörka rum, men får alltid en förklaring till slut.

Serien

Filmen hör till Scooby-Doo, som har 74 filmer här.

Studio

Gjord av Hanna-Barbera Cartoons.

Frågor och svar

Från vilken ålder passar Scooby Doo's Ruskigaste Historier?
Vi bedömer att Scooby Doo's Ruskigaste Historier passar från 6 år.
Är Scooby Doo's Ruskigaste Historier läskig?
Vi ger den 3 av 5 på vår läskighetsskala: några skrämmande scener. Spökena dyker upp plötsligt i mörka rum, men får alltid en förklaring till slut.
Var kan man se Scooby Doo's Ruskigaste Historier?
Ingen streamingtjänst i Sverige har den just nu. Kontrollerat 23 september 2026 för Sverige, med data från JustWatch.
Hur lång är Scooby Doo's Ruskigaste Historier?
Scooby Doo's Ruskigaste Historier är 90 minuter lång.
När kom Scooby Doo's Ruskigaste Historier?
Scooby Doo's Ruskigaste Historier kom 2000. Originaltiteln är Scooby-Doo's Creepiest Capers.

Gillade ni den här? Prova

Var kan vi se den?