Omslag till Barbie: Pärlprinsessan

Barbie: Pärlprinsessan

  • 2014
  • 74 min
  • Animerat

Barbie är Lumina, en sjöjungfru som drömmer om ett liv som prinsessa. Så länge hon kan minnas har hon haft en magisk kraft som gör att hon kan få pärlor att dansa och lysa! Lumina ger sig ut på ett äventyr till ett majestätiskt undervattensrike med sin bästis, den rosa sjöhästen Kuda. Väl där använder hon sina krafter för att hjälpa sina vänner att förbereda sig inför den kungliga galan. Sedan upptäcker Lumina att hennes magiska pärlor är nyckeln till hennes sanna öde och slutligen till att rädda kungariket.

Åldersgräns

Vi har inte satt någon åldersrekommendation ännu.

Läskighet

Vi har inte bedömt den här filmen ännu.

Studio

Gjord av Mattel och Rainmaker Entertainment.

Frågor och svar

Var kan man se Barbie: Pärlprinsessan?
Den går att hyra på Apple TV, Viaplay, SF Anytime och Prime Video. Kontrollerat 23 september 2026 för Sverige, med data från JustWatch.
Hur lång är Barbie: Pärlprinsessan?
Barbie: Pärlprinsessan är 74 minuter lång.
När kom Barbie: Pärlprinsessan?
Barbie: Pärlprinsessan kom 2014. Originaltiteln är Barbie: The Pearl Princess.

Gillade ni den här? Prova

Finns på 4 tjänster